telefon

21 025

hodnotených čísel

telefon

54 613

komentárov k číslam

Predvoľby pevných liniek
Rozdelenie čísiel podľa typu hovoru

História operátora Slovak Telekom

Úvod Informácie Operátori Operátor Slovak Telekom

Telekomunikačného operátora Slovak Telekom mnohí ešte poznáme aj pod názvom EuroTel. História tejto firmy sa začala 16. novembra roku 1990. Americká spoločnosť Atlantic West B.V. a Správa pôšt a telekomunikácií spolu podpísali dohodu o spoločnom podniku. Vďaka tomu získali licenciu na začatie prevádzkovania verejnej rádiotelefónnej a dátovej siete.

 

 

Významný rok 1991


V roku 1991 EuroTel tvorili dve spoločnosti - EuroTel Praha a EuroTel Bratislava. Tieto spoločnosti mali však len jednu spoločnú sieť, ktorá bola rozdelená až o dva roky neskôr z dôvodu rozdelenia republík na Česko a Slovensko. Spoločnosti EuroTel Bratislava sa podarilo získať až 119 zákazníkov. Veľký historický moment bol pre EuroTel 12. septembra, keď ako prvý v histórií mobilných operátorov uskutočnil hovor v analógovej sieti NMT cez mobilný telefón. Tento slávnostný okamih bol odvisielaný v priamom prenose v televízií. Hovor prebiehal medzi predsedami Českej a Slovenskej národnej rady Dagmar Burešovou a Františkom Mikloškom. Koncom roka, presnejšie 31. decembra pokrýval signál NMT Bratislavu a jej okolie do 30 km.

 

Dňa 4. septembra 1996 sa podarilo EuroTelu získať licenciu na prevádzkovanie digitálnej siete GSM.

Čo všetko sa udialo v roku 1997?


Signál NMT od EuroTelu využívalo 71% obyvateľov Slovenskej republiky. Pokrytie signálom tvorilo 52% územia Slovenska. V tejto sieti bolo aktívnych 28 656 zákazníkov. Začiatkom februára bola oficiálne spustená sieť EuroTel GSM, ktorá pokrývala tieto mestá: Bratislava, Nitra, Košice, Šamorín, Martin, Komárno, Trnava, Banská Bystrica, Štúrovo, Štrbské Pleso a Špišská Nová Ves. Takéto pokrytie svedčí o tom, že služby spoločnosti využívalo 20% obyvateľov Slovenskej republiky. Do účinnosti prišli nové služby ako napríklad presmerovanie hovoru, blokovanie odchádzajúceho a prichádzajúceho hovoru, konferenčný hovor, odkazová služba a iné. O mesiac neskôr, 3.marca, bol otvorený prvý komerčný roaming v sieti GSM. Na začiatku júna spustil EuroTel ďalšie služby, ktorými bola identifikácia volajúceho (CLIP), utajenie volajúceho (CLIR) a posielanie textových správ prostredníctvom mobilného telefónu (SMS). Od leta mali zákazníci možnosť využívať službu prenosu faxových správ, prenos dát a tiež prístup na Internet v sieti GSM cez mobilný telefón.

V roku 1998 sa siete NMT a GSM mohli pochváliť množstvom zákazníkov, ktorých počet bol 115 000. Sieť GSM pokrývala až 88% obyvateľstva.


Dňa 16. februára 1999 dostala spoločnosť EuroTel Bratislava nového riaditeľa – Jozefa Bartu.

Začiatkom roku 2000 bola spustená služba EuroTel Asistent *777. Táto služba slúžila na získanie informácií o telefónnych číslach v sieti EuroTel a Slovenské telekomunikácie. V marci sa EuroTel mohol pochváliť tržbami, ktoré dosahovali výšku 1,25 mld. SK. V porovnaní s rokom 1999 je to nárast o 14,2%. Počet zákazníkov sa stále zvyšoval a v júli vystúpil do výšky 53 596. August priniesol novinku v oblasti internetových služieb. Prístup na internet bol možný priamo cez mobilný telefón aj bez použitia počítača, pevnej linky a modemu. Spoločnosť EuroTel bola prvá spoločnosť, ktorá uviedla do prevádzky technológiu WAP. V tomto roku prišla aj služba Mobil Banking, ktorá umožňuje zákazníkom prepojenie so svojou bankou cez mobilný telefón.

Príchodom roku 2004 sa spoločnosť Slovenské komunikácie, a. s. premenovala na Slovak Telecom. Koncom roka sa Slovak Telecom stal vlastníkom EuroTel Bratislava, a. s.

 

 

Dňa 2. mája 2005 sa spoločnosť EuroTel Bratislava premenovala na spoločnosť T-Mobile Slovensko. Takto sa na Slovensko dostala obchodná značka T-mobile. O rok neskôr sa aj spoločnosť Slovak Telecom opäť premenovala na Slovak Telekom a tiež predstavila novú produktovú značku, pod názvom T-Com.

 

V júli roku 2010 sa Slovak Telekom a T-Mobile Slovensko spojili do jednej spoločnosti. Slovak Telekom uviedol na trh službu Magio Sat – produkt vynikajúcej digitálnej kvality obrazu aj zvuku. V roku 2011 malo doma Magio televíziu vyše 150 000 zákazníkov.

 

 

Dnešný Slovak Telekom


Spoločnosť Slovak Telekom patrí k nadnárodnej skupine nemeckých firiem Deutsche Telekom Group. Hlavným akcionárom tejto skupiny je spoločnosť Deutsche Telekom AG, ktorá vlastní 51% akcií. Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky má 34% akcií a Fond národného majetku Slovenskej republiky tvorí 15% akcií. Slovak Telekom má dlhoročné skúsenosti a patrí mu veľa prvenstiev medzi multimediálnymi operátormi. Hlavným prvenstvom je, že je druhým najväčším operátorom na Slovensku.

 

Zaujímavosti o spoločnosti:

  • V roku 1996 si prvý hovor v sieti GSM si vyskúšali veľvyslanec USA Ralph Johnson s generálnym riaditeľom Slovenských telekomunikácií, š. p., Petrom Valentom priamo v priestoroch spoločnosti EuroTel Bratislava.
  • 29. novembra 1997 dosiahol EuroTel Bratislava a. s. 100 000 zákazníkov
  • 11. februára 1998 predal EuroTel vyše 50 000 mobilných telefónov
  • V roku 2000 vyhrala spoločnosť EuroTel Bratislava v súťaži Zlatý klinec 1999 kategóriu Klient roka
  • V roku 2001 presiahli tržby EuroTelu 2000 mil. SK, a to výškou 2612 mil. SK
  • Dňa 30. septembra 2013 mala spoločnosť Slovak Telekom zaevidovaných vyše 2 263 000 zákazníkov využívajúcich mobilné služby a 924 900 pevných liniek.
Copyright 2013 - 2024 © 09xy.sk