telefon

20 921

hodnotených čísel

telefon

53 616

komentárov k číslam

Predvoľby pevných liniek
Rozdelenie čísiel podľa typu hovoru

Roaming


Roaming je služba poskytovaná mobilnými operátormi, ktorá nám umožňuje telefonovanie v rámci zahraničných krajín, a tiež zo zahraničia na Slovensko. Túto službu zvykneme využívať najmä v letnom období, keď cestujeme na dovolenky mimo Slovenska. Roaming môže byť veľmi užitočný pre tých, ktorí sa radi podelia o zážitky na dovolenke so svojimi blízkymi priamo z miesta relaxu. To je jedno z príjemných využití roamingu.

 

 

Môže sa však stať, že sa stane niečo nečakané čo treba riešiť s niekym kto sa nachádza na Slovensku. V takomto prípade môžeme vďaka roamingu zatelefonovať niekomu známemu, a podarí sa nám problém vyriešiť. Sme napríklad na nákupoch v Rakúsku, a náhle sa nám pokazí auto. Prvé a zároveň aj najjednoduchšie a najvýhodnejšie riešenie, je zavolať niekomu zo známych aby prišiel po nás autom, a je po probléme. Alebo sa zraníme a nevieme sa dohovoriť v danej krajine ich jazykom, tak poprosíme cez mobil niekoho zo známych, nech nám pomôže zavolať záchrannú službu alebo lekára.


Ak chceme aby nám v zahraničí roaming fungoval, je potrebné si ho najskôr aktivovať. Bez aktivácie roamingu sa nám mobilný telefón automaticky pripojí na sieť zahraničného operátora. Na tom by nebolo nič zlé, len by sme boli neskôr nešťastní z výšky faktúry za mobilné služby. Zahraniční operátori znamenajú pre naše mobily väčšinou vyššie náklady za hlasové a dátové služby, a to asi nikoho z nás nepoteší. Netreba teda zabúdať, že pred cestovaním do inej krajiny si treba skontrolovať či máme roaming aktívny alebo nie. Je však dôležité pripomenúť, že zahraničná služba roaming je oveľa výhodnejšou ako telefonovať za zahraničné ceny, avšak s touto službou platíme aj za prichádzajúce hovory. Povedzte svojim známym, že keď vám potrebujú zatelefonovať nech sú veľmi struční, lebo budete mať vysokú faktúru. Alebo druhá možnosť je poslať radšej SMS alebo MMS správu. Táto alternatíva je finančne výhodnejšia.


Hlasový roaming zahŕňa hlasové služby, teda telefonovanie a posielanie SMS a MMS správ.


Dátový roaming nám umožňuje pripojenie na internet a prenášanie dát za hranicami Slovenskej republiky.

Dobré rady týkajúce sa roamingu:

Pred vstupom do inej krajiny si treba roaming aktivovať. Netreba ho však zabudnúť po návrate domov znova deaktivovať, lebo operátor bude naďalej službu fakturovať aj v ďalšom fakturačnom období.


Veľmi dobré je uvedomiť si, že keď si aktivujete hlasový roaming, nemáte v ňom zahrnuté aj dátové služby. Ak plánujete v zahraničí využívať internet, treba si aktivovať aj dátový roaming, lebo inak nebudete surfovať za výhodné ceny.


Roamingové balíčky zahŕňajú vždy nejaký počet minút volaní. Tieto minúty sa ale týkajú prichádzajúcich hovorov. Odchádajúce hovory majú len výhodnejšiu cenu, ale nie sú zahrnuté v poplatku za roaming.


Treba si vždy riadne skontrolovať, či má váš mobilný telefón zablokovanú klávesnicu, aby sa nestalo, že omylom niekomu zavoláte a prevoláte zbytočne veľa peňazí.


Je užitočné vedieť, že keď potrebujete telefonovať alebo poslať SMS na Slovensko je lepšie zadať pred telefónne číslo slovenskú predvoľbu +421. Tým sa môžete vyhnúť prípadným komplikáciám s telefonovaním. Toto však neplatí v opačnom prípade. Ak vám potrebuje niekto zatelefonovať zo Slovenska, nemusí použiť predvoľbu. Dovolá sa vám automaticky a bez problémov.


Keď sa chcete vyhnúť spoplatňovaným prijatým hovorom, stačí keď si pred odchodom zo Slovenska dáte presmerovať hovory do odkazovej schránky.


Dobrý nápad je napríklad zistiť si ceny operátorov príslušnej krajiny, a nastaviť si v telefóne manuálne vyhľadávanie signálu. Týmto sa vyhnete prípadu, že si váš mobilný telefón sám zvolí drahšieho operátora mimo signálu.


Slovenskí operátori poskytujú službu roaming v závislosti od krajiny, do ktorej sa chystáme cestovať. Tieto roamingy sú rozdelené do jednotlivých zón podľa krajín. Stačí si len vybrať, do ktorej zóny sa chystáme a podľa toho si daný typ roamingu aktivovať.


Spoločnosť O2 od júna 2014 zrušila roaming v Českej republike. Tam už služba roaming nie je potrebná. Všetky volania z Česka sú presne za rovnakú cenu ako v domácej sieti, teda na Slovensku. To isté platí aj o posielaní SMS a MMS správ. Tiež platí, že do ktorejkoľvek krajiny Európskej únie voláme a SMSkujeme za rovnaké ceny ako na Slovensku. 

Zrušenie poplatkov za roaming

Dnes platíme za zahraničnú službu roaming operátorom od 1,99€ mesačne. Rada EÚ sa však od marca roku 2013 pohrávala s myšlienkou, že tieto poplatky zruší. V apríli 2014 to definitívne potrvdila, a od 15. decembra 2015 budeme od týchto poplatkov oslobodení. Zrušenie poplatkov za roaming sa týka členských štátov Európskej únie.

Copyright 2013 - 2024 © 09xy.sk